Çiçek Tasarım Kuralları: Muhteşem Düzenlemeler Yaratmak için Zamansız Kurallar

Çiçek tasarımının yedi ana ilkesi vardır: oran, ölçek, uyum, ritim, denge, birlik ve vurgu. Bu temel çiçek düzenleme kuralları anlaşıldığında ve doğru bir şekilde uygulandığında, muhteşem çiçek aranjmanları yaratabilirsiniz.

BEYAZ ORKİDE ÇİÇEK TASARIM

Çiçek Düzenlemenin Temel Prensipleri

Bir sanat geçmişine sahip biri olarak, bir çiçekçi dükkânında çalışmaya başladım ve oldukça iş deneyimi kazanmış olabilirdim (ki bunu yaptım), ama aynı zamanda çiçek tasarım ilkelerini öğrenmek için özel tasarım kurslarına gittim. Bazıları, günümüzün düğün organizasyonlarında bahçede, düğünde çekilen fotoğraflarda rastgele toplanmış ve yerleştirilmiş çiçeklerin eğilimi olduğunu düşünüyorlar. Ama hala bu temel prensipleri çiçek tasarımının özü olarak görüyorum. Göze hoş gelen bir çiçek, tasarımında veya rastgele bir ortamda önemli bir rol oynarlar.  Bana göre çiçek tasarımları oluştururken öncelikle onlara değer vermeli, saygı duymalı ve kullanışlı olmalarına özen gösterilmelidir.

Oran ve Ölçek

Çiçek tasarımında oran ve ölçek yakından ilişkilidir. Oran, bir tasarımdaki çiçekler, yapraklar, nesneler ve aksesuarlar gibi öğeler arasındaki boyut ilişkisini ifade eder. Ölçek, genel bitmiş çiçek tasarım parçası ve ayarı arasındaki boyut ilişkisine, örneğin, konuk masasının veya genel mekân boşluğunun büyüklüğüne göre bir düğün için bir masa ortasına ilişkindir.

Burada çiçek aranjmanının başka bir ilkesi vardır: Elementlerin boyutları ve miktarları bir tasarımda birbirlerine göre orantılı olmalıdır. Her büyük öğe, eşit büyüklükteki bir öğe veya büyüklüğe eşit küçük elemanların bir grupla dengelenmesi gerekir. Tatmin edici oranlar ve gruplamalar genellikle çiçek tasarımında 3 veya 5’li grupları içerir. Orantısal olarak çiçek tasarımı, kabın boyunun 1 veya 2 katı kadar olmalıdır. Uygun oran, bir tasarımın genel fiziksel dengesine yardımcı olacaktır.

Uyum ve Birlik

Çiçek desenlerinde uyum ve birlik de yakından ilişkilidir. Armoni, çiçek tasarımındaki malzemelerin, renklerin ve dokuların hoş bir bileşimini ifade eder. Çiçekler, yapraklar, konteyner ve aksesuarlar gibi bir düzenlemenin tüm unsurları ile birlikte iyi uyum yakalandığında ve tasarımın amacına uygun olduğunda, uyum sağlanır. 

Tasarımın tüm ilkeleri ve unsurları mevcut ve iyi uygulandığında çiçek tasarımında birlik sağlanır. Eğer bu elde edilirse, bütün kompozisyon, parçalarından daha önemli hale gelir ve çiçek tasarımı, göze hoş gelen ve bakılması keyifli olan tek bir parça olarak görülür.

Ritim

Çiçek tasarımında ritim, bir düzenleme içindeki görsel akış veya harekettir, gözünüzün odak noktasından kenarlara ve tekrardan bir düzenleme etrafında ve çevresinde hareket etmesini sağlar. Ritim, tasarımın hareketle görünmesini sağlar ve izleyicilerin dikkatini tutar. Ritim, renk, malzeme, biçim, çizgi, doku ve mekân kullanılarak düzenlemedeki yerleşimler tarafından oluşturulur.

Denge

Çiçek tasarımında, fiziksel ve görsel dengede iki tür denge vardır.

Fiziksel denge malzemelerin dağılımını ve dolayısıyla bir düzenlemede ağırlığı ifade eder. Prensip olarak basit geliyor, ancak özellikle ağır olan bazı çiçekler ve yapraklar ile çalışırken büyük özen gösterilmelidir. Örneğin, zencefil zambakları, cennet kuşu, gladioli, delphinium, dallar gibi uzun saplı çiçekler, hepsi ağırdır ve ağırlıkları dengelenmelidir ve su ile doldurulduğunda doğru temel kullanılmalıdır.

Görseldenge, tasarımın gözle dengelenip dengelenmediğini ifade eder. Üç tür görsel denge, simetrik, asimetrik ve açık denge vardır.

Simetrikdenge, düzenlemenin her iki tarafının aynada olduğu gibi aynı miktarda malzemeye sahip olması durumunda, bu tasarımlar daha resmi ve gelenekseldir.

SİMETRİK DENGE BUKETİ

Asimetrik denge, malzemelerin düzenlemenin her iki tarafında eşit olmayan şekilde dağıtıldığı zaman, bu tasarımlar daha gayri resmi ve moderndir.

ASİMETRİK DENGE | HAYATIN BAHARI

Açık denge, simetrik veya asimetrik olmadığından, örneğin, paralel veya radyal çiçek gruplarını içeren tasarımlar gibi benzersizdir.

AÇIK DENGELEME 

Vurgu

Çoğu çiçek tasarımında, tasarımdaki ana özellik olan bir vurgu veya odak noktası vardır ve izleyicileri bu noktaya çeker. Baskın ya da zıt malzemelerin, tekil ya da gruplaşmanın yerleştirilmesiyle vurgu yaratılabilir. Odak noktasının tasarımın geri kalanından kontrastı biçim, boyut, renk veya doku ile oluşturulabilir.

VURGU  | DAYANIKLI TAZELİK

Çiçektasarımı ile eğlenin ve bu önemli ilkeleri göz önünde bulundurun ve muhteşemçiçek sanat eserleri yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir